فرق کاشی و سرامیک

به طور معمول از کاشی و سرامیک برای پوشاندن دیوارها و کف‌ها استفاده می‌کنند. با اینکه نام این دو محصول در کنار یکدیگر به‌کار می‌رود، اما کاربردهای یکسانی ندارند. بنابراین نباید آنها را با هم یکسان در نظر بگیرید. برای اینکه فرق کاشی با سرامیک را درک کنید، در ابتدا باید نسبت به این دو محصول شناخت لازم و کافی را داشته باشید.
کاشی‌ها از سفال تولید می‌شوند و به شکل مربع و مستطیل طراحی شده‌اند و ضخامت آنها چند میلی‌متر است. روند تولید کاشی بدین صورت است که سفال دارای قالب را درون کوره و با حرارت بالا می‌پزند و سپس روی آن را با لایه‌ای از لعاب شیشه‌مانند پوشش می‌دهند. این کاشی‌ها ماندگاری بالایی دارند.
سرامیک نیز نوعی کاشی محسوب می‌شود که برای پوشش آن علاوه بر مواد لعاب کاشی، از مواد غیرآلی و غیرمعدنی نیز استفاده می‌کنند. در ضمن سرامیک‌ها را در دمایی بالاتر از دمای پخت کاشی‌ها قرار می‌دهند. ناگفته نماند سرامیک‌ها چند بار پخته می‌شوند و همین نحوه ساخت و تهیه آنها اصلی‌ترین تفاوت میان کاشی و سرامیک خواهد بود. استحکام و مقاومت بالای سرامیک‌ها را نیز نباید دست‌کم گرفت.
به جز نحوه ساخت و مواد اولیه، این دو محصول حاضر در بازار مصالح ساختمانی، تفاوت‌های دیگری نیز دارند که در ادامه آنها را به طور مفصل شرح خواهیم داد.

فرق کاشی و سرامیک از نظر کاربرد

فرق کاشی و سرامیک از نظر کاربرد

ظرافت و نازکی کاشی‌ها باعث شده است تا بیشتر برای دیوارپوش به‌کار روند؛ زیرا برای کف زمین باید از محصولی استفاده شود که مقاومت بالاتری داشته باشد. بنابراین سرامیک‌ها گزینه بهتری برای کف هستند.
قدرت جذب آب کاشی‌ها بالاست و به همین دلیل طول عمر آنها در برابر سرامیک‌ها کمتر خواهد بود. از این رو سرامیک‌ها برعکس کاشی‌ها بیشتر برای کف استفاده می‌شوند و استحکام و مقاومت آنها باعث شده است تا از بهترین کف‌پوش‌ها به حساب بیایند.

فرق کاشی و سرامیک از نظر ساختار

در بخش‌های قبلی در مورد نحوه ساخت کاشی و سرامیک توضیحاتی را دادیم. با اینکه روند تولید این دو محصول تا حدودی شبیه به هم است، اجزاء تشکیل‌دهنده آنها با هم تفاوت دارند. اصلی‌ترین تفاوت آنها از نظر ساختار، به میزان لعاب کاشی و سرامیک برمی‌گردد. با اینکه کاشی و سرامیک هر دو لعاب دارند، اما لعاب سرامیک از کاشی بیشتر است.

فرق کاشی و سرامیک از نظر مقاومت

همان‌طور که اشاره کردیم، مقاومت کاشی و سرامیک یکسان نیست. در واقع هریک از آنها در موقعیت‌های مختلف، مقاومت متفاوتی از خود نشان می‌دهند. برخی از موقعیت‌های متفاوتی که بر روی مقاومت این محصولات تاثیر دارد، شامل موارد زیر هستند:

⦁ فشار فیزیکی
⦁ شدت سرما
⦁ شدت گرما
⦁ عوامل محیطی
⦁ میزان نور خورشید
با بررسی‌های انجام‌شده در تمام موقعیت‌هایی که نام بردیم، مقاومت سرامیک در مقایسه با مقاومت کاشی بیشتر است. البته این تفاوت بدین معنا نیست که شما نمی‌توانید کاشی را تحت فشار فیزیکی استفاده کنید، اما نکته مهم این است که عمر و دوام کاشی در چنین شرایطی کمتر از سرامیک خواهد بود.

فرق کاشی و سرامیک از نظر قیمت

فرق کاشی و سرامیک از نظر قیمت

یکی دیگر از اصلی‌ترین تفاوت‌های کاشی و سرامیک، قیمت آنهاست. فراموش نکنید ما نمی‌توانیم به طور ثابت و مشخص برای این محصولات قیمت مشخص کنیم؛ زیرا قیمت هر کالا به برند تولیدکننده و برخی از ویژگی‌های خاص آن بستگی دارد. اما معمولا قیمت سرامیک‌ها در مقایسه با کاشی‌ها کمی گران‌تر است. البته که جنس و کیفیت کاشی و سرامیک نیز در قیمت آنها تاثیر به‌سزایی دارد.

تفاوت کاشی و سرامیک

در بخش قبلی سعی کردیم 4 مورد از اصلی‌ترین تفاوت‌های بین کاشی و سرامیک را به طور خلاصه توضیح دهیم. برای آگاهی بیشتر از فرق کاشی و سرامیک‌ بهتر است با ویژگی‌های هریک از آنها آشنا شوید.
کاشی‌ها به دسته‌های متنوعی تقسیم می‌شوند که هر کدام از آنها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند؛ اما ویژگی‌های کلی کاشی‌ها به دوام و ماندگاری زیاد آنها اشاره دارد. همچنین تراکم بالای کاشی‌ها از دیگر ویژگی‌های خاص آنهاست. در ادامه نیز برخی دیگر از ویژگی‌های مثبت و منفی کاشی‌ها را ذکر می‌کنیم:
⦁ قیمت مناسب
⦁ نصب راحت
⦁ سازگاری بیشتر با محیط‌زیست
⦁ داشتن تنوع بالا
⦁ امکان نگه‌داری ساده
⦁ امکان نصب بر روی انواع سطوح
⦁ لغزنده بودن
⦁ شکنندگی
⦁ خش‌پذیر
⦁ عایق گرما نیست
⦁ عایق صدا نیست
اکنون که با اصلی‌ترین ویژگی‌های کاشی‌ها آشنا شدید، نوبت به بررسی ویژگی‌های سرامیک‌ها می‌رسد. دوام و ماندگاری سرامیک‌ها بالاست و استحکام خوبی دارند. در ضمن این محصولات برخلاف کاشی‌ها عایق خوبی در برابر صدا هستند. سایر ویژگی‌های سرامیک شامل موارد زیر هستند:

⦁ قدرت پایین جذب رطوبت
⦁ عدم تغییر رنگ
⦁ عدم نیاز به نگهداری خاص
⦁ امکان چسبیدن روی هم
⦁ وزن سنگین
⦁ جذب سرما و سرد بودن
⦁ نصب سخت و تخصصی
⦁ امکان بازتاب نور در نوع براق آنها

نتیجه‌گیری

سرامیک نوعی کاشی به‌شمار می‌آید که از نظر ساختار، مواد اولیه، قیمت، کاربرد و حتی شکل ظاهری با تفاوت‌هایی همراه است. سرامیک‌ها مقاومت بالایی دارند و طی چند مرحله و با حرارت بالا تهیه و تولید می‌شوند؛ درحالی‌که کاشی‌ها نسبت به سرامیک‌ها مقاومت کمتری دارند و متاسفانه با گذر زمان در برابر نور تغییر رنگ خواهند داد.
با توجه به وزن سنگین سرامیک‌ها توصیه می‌کنیم که از این محصولات بیشتر برای کف استفاده کنید و برای دیوارهای سرویس بهداشتی خود کاشی به‌کار ببرید. در نهایت شما می‌توانید با توجه به تفاوت‌های میان کاشی و سرامیک بهترین و کارآمدترین محصول را برای محیط مورد نظرتان انتخاب و خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =